jak wybrać fotografa ślubnego, który wykona zdjęcia pary młodej przy zachodzie słońca?

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Jak wybrać fotografa ślubnego i na co zwracać uwagę

Na Twoim palcu świeci się już pierścionek zaręczynowy, ponieważ powiedziałaś TAK wybrankowi swojego serca?

Jeśli tak jest, to zapewne najtrudniejsze przed Tobą, ale zarazem najprzyjemniejsze! Planowanie ślubu i wesela. Zakładam, że robisz to pierwszy raz. Choć jeśli się mylę, to przy najbliższej okazji postukaj mnie po czole. Z własnego doświadczenia wiem, że przygotowywanie tego ważnego dnia nie jest prostym zadaniem. Swój własny ślub organizowałem zanim zajmowałem się fotografią ślubną i byłem kompletnie zielony w tym temacie.

Wyszukiwarki kilkanaście lat wstecz nie dawały takich możliwości jak dziś i ciężko było znaleźć informację o tym jak wybra fotografa ślubnego, ba! jak zorganizować cały ślub, ale oto jesteśmy w 2020 roku i możemy dowiedzieć się bardzo istotnych kwestii, które rozjaśnią nam umysł.

Na co zwrócić uwagę wybierając fotografa ślubnego?

Z racji na to, że zajmuję się fotografią ślubną i doskonale wiem co jest ważne i o co trzeba pytać, chętnie podzielę się z Tobą tą wiedzą. Istnieje wiele istotnych kwestii o których możesz nie mieć bladego pojęcia zaczynając poszukiwania. Przede wszystkim bierz pod uwagę to, że ilu ludzi tyle opinii i każdy znajomy po ślubie będzie próbował Ci wlać swój własny olej do głowy. Jeśli mogę Ci doradzić coś na starcie, to swoją wiedzę oprzyj na własnych obserwacjach.

Babcia z mamą powiedzą Ci, że najlepszy będzie Pan Heniu z Kwiatowej 6, ponieważ robił już tyle ślubów w rodzinie, że zna wszystkich z imienia, a wujostwo traktuje go jak członka rodziny. Przyjaciele po ślubie będą namawiać Cię na fotografa, który wykonywał ich pamiątkę, bo przecież wiadomym jest, że chłop jest niezastąpiony i najlepszy na świecie. Dla nich rzecz jasna.

No właśnie, tu pojawia się pytanie: słuchać mamy, koleżanek czy szukać samemu? I na co w ogóle zwrócić uwagę?

Pamiętaj o jednym, ta decyzja nie może być przypadkowa, ponieważ zatrudniasz osobę, która stworzy dla Was pamiątkę na długie lata. Jeśli wybierzesz Heńka to mogę zagwarantować Ci, że poczekasz na swoje zdjęcia rok, każde będzie w innym kolorze, a na końcu dowiesz się, że złodziej ukradł mu dysk twardy i zdjęć nie będzie.

Jeśli pójdziesz drogą przyjaciół, ,możesz trafić na bardzo fajnych ludzi, lecz musisz wiedzieć o co ich pytać na spotkaniu. Nigdy nie idź z 200 procentowym przekonaniem podpisać umowę z kimś, tylko dlatego, że zrobił komuś fajny materiał. Pod przykrywką zdjęć kryję się wiele innych czynników.

Dobry fotograf na wesele

Jak wiesz lub dopiero się dowiesz – fotografowie ślubni to szczwane lisy i na sprzedaży znają się często lepiej niż na robieniu dobrych zdjęć, to najczęstszy problem.

Wyobraź sobie, że wybierasz się na targi ślubne i od wejścia zostajesz zbombardowana ulotkami, upominkami, pięknymi albumami i promocjami na usługę, jeśli tylko podpiszesz umowę tu i teraz!

Oczywiście poza super rabatem dostaniesz gratis obraz na płótnie i zestaw albumów dla rodziców, ale nie wiesz jeszcze, że pod wpływem emocji wybierasz przysłowiowego kota w worze.

Na spotkanie z fotografem trzeba przygotować sobie kilka istotnych pytań.
Ważne, żeby rozmowa była luźna i przebiegała w miłej atmosferze, ponieważ nadawanie na tych samych falach jak wybierasz fotografa ślubnego jest bardzo ważne.

Jak szukać fotografa na wesele?

Przede wszystkim zastanów się nad tym czego tak naprawdę oczekujesz. Jaki będzie klimat Twojego ślubu i co czujesz najbardziej. Oferta na rynku jest bardzo szeroka. Niestety zauważyłem, że wręcz globalnym problemem w dzisiejszej fotografii ślubnej jest podobna stylistyka prac. Kiedy oglądam zdjęcia swoich kolegów na instagramie (jeśli jesteś fotografem to nie obraź się na mnie) większość z nich jest podobna.

Zatem czym się kierować, skoro tak wielu jest podobnych? W dobie social media liczą się osobowości i to one najczęściej decydują o Twoim wyborze. Jednak jak dobrze poszukasz to znajdziesz wielu artystów, którzy nie ulegają dzisiejszym modom, co więcej- idą pod prąd i nie stosują brązowych filtrów kolorystycznych. Skóry mają kolor skóry, a zieleń jest zielona. Sama musisz zdecydować czego szukasz. Czy ma to być osławiony styl instaphoto i zdesaturowane kolory czy może jednak coś bardziej naturalnego.

Wszystko to zależy od Twoich preferencji. Kolejna rzecz, która jest bardzo istotna to sposób w jaki sposób fotograf pracuje, czy jest reporterem, który łapie wydarzenia z Waszego dnia z „ukrycia” i nie ingeruje w żadne wydarzenia, czy może jednak skupia się na detalach i portretach, aranżując wiele sytuacji.

Każdy robi to inaczej i warto zwrócić na to uwagę. Najlepszym sposobem jest oglądanie zdjęć danego wykonawcy. Gołym okiem widać, czy skupia swoją uwagę na detalach czy na wydarzeniach. Najlepszą formą poznania sposobu w jaki dany fotograf opowiada Waszą historię jest oglądanie portfolio fotografa ślubnego na blogach lub stronach poszczególnych artystów.

Gdzie szukać fotografa na ślub?

Kiedy już wiesz czego szukasz to musisz wiedzieć jeszcze gdzie szukać. Dostęp do wykonawców jest bardzo szeroki: social media, portale branżowe, blogi, strony internetowe. Jak z tym wszystkim nie zwariować? Weź oddech i postępuj zgodnie z instrukcją. Gdybym był przyszłą Panną młodą zaczął bym od Instagram’a. Szukając po # różnych fraz związanych ze ślubem. Jeśli szukasz fotografa w swoim kraju to spróbuj użyć tagów takich jak:

#inspiracjeslubne, #fotografiaslubna, #paramloda, #slub2020, #slubnaglowie #niezleaparaty, #slubboho, #sztukafotografiislubnej.

Następnie stwórz sobie katalog inspiracji i pododawaj tam swoje ulubione zdjęcia.

Co dalej? Bombardować autora ulubionego zdjęcia wiadomością o ślubie? Nie.
Wejdź na jego profil i sprawdź czy to co pokazuje jest spójne i podobne, to ważne! Jeśli każde zdjęcie jest z innej parafii to :

A) Możemy mieć do czynienia z oszustem, który kradnie zdjęcia innych (częsty przypadek)
B) Fotograf nie ma wyrobionej techniki swojej pracy i traktuje każdy ślub jako pole doświadczalne, próbując różnych manewrów.

Jeśli jest spójnie to już 99% sukcesu. Nie kieruj się ilością obserwujących, to najmniej istotne w przypadku wyboru fotografa. Jak już ktoś Ci się spodoba to czas przejść na stronę internetową, przeważnie znajdziemy ją w linku BIO na INSTA. Sprawdź czy jest godna uwagi, wygląda zachęcająco i czy jest czytelna. Jeśli jesteś maniakiem tak jak ja, sprawdź czy google nie krzyczy w pasku wyszukiwania, że strona jest niebezpieczna dla przeglądarki (brak certyfikatu SSL). Dla mnie, jeśli ktoś nie zabezpiecza swoich danych, jest co najmniej nie odpowiedzialny, ale to tylko moje zboczenia. Do meritum!

Jak już wylądujesz na stronie internetowej wejdź w zakładkę O mnie/ O nas i zapoznaj się z autorem, jak napisał kilka słów o sobie to brawa dla niego. Pamiętaj, że ten ktoś będzie towarzyszył Wam przez cały dzień, albo i dwa jeśli robicie sesje w innym dniu. Musicie nadawać na tych samych falach. Przejrzyj jego portfolio i wcześniej wspomniane reportaże ślubne.

Wiadomość do fotografa ślubnego

Jeśli już wybrałaś sobie kilku godnych uwagi przedstawicieli mojego zawodu, czas się do nich odezwać w sprawie wolnego terminu. Tu moja drobna rada, najprzyjemniejsze maile z zapytaniami to te, w których napiszecie o sobie kilka słów abyśmy my też mogli Was poznać. Zobrazujecie nam swoją wizję ślubu i wesela. Wychodzę z założenia, jak i pewnie wielu mi podobnych, że skoro ktoś zadał sobie tyle trudu, aby na mnie trafić i wysyła wiadomość w stylu :

DZIEŃ DOBRY,
PROSZĘ O OFERTĘ NA 20.10.2020r.

POZDRAWIAM

To nie do końca jest zainteresowany współpracą ze mną.

Wybór fotografa – czyli spotkanie

Przechodzimy do sedna.

Uf, dużo tego prawda? Ale piszę to wszystko tylko dlatego, żebyście podjęli tą decyzję świadomie w 100 %.

Kiedy dojdzie do momentu spotkania, czy to na żywo czy przez komunikator on-line, bądź gotowa i nie bój się zadawać pytań, masz prawo wiedzieć wszystko, ale zwróć uwagę na oczywiste fakty. Staję na głowię, kiedy ktoś wyciąga zakupiony planner ślubny i czyta mi pytania przygotowane w nim na sztywno. Czuję się wtedy jak na egzaminie końcowym w szkole, a najgorsze jest to, że większość odpowiedzi na te pytania jest napisana na stronie internetowej.

Zawsze zachęcam do czytania ze zrozumieniem, bezwzględnie każdego, to pozwala zaoszczędzić dużo czasu w życiu, serio!

Zapytasz teraz: no dobra skoro mam pytać, ale nie suche pytania z listy to o co do jasnej ciasnej pytać tego fotografa ślubnego?

Pozwól, że zaprezentuje. Wpierw kilka przykładowych pytań ze stron internetowych i plannerów, które według mnie są totalnie bezsensu:

– Jakim sprzętem robisz zdjęcia?
– Ile zdjęć oddajesz?
– Jak długo pracujesz?
– Ilu fotografów na wesele?
– Czy dostaniemy wszystkie zdjęcia, które zrobisz?

Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w ofercie, którą Wam fotograf wyślę. Chyba, że nie wysyła, to wtedy już tylko lać go po gołym – no wiesz sama.

Na koniec creme de la creame moich wypocin, z którego warto skorzystać.

4 PYTANIA DO FOTOGRAFA ŚLUBNEGO, KTÓRE WARTO ZADAĆ.

Czy dbasz o bezpieczeństwo materiału?
Jeśli nie, to bardzo źle! Nie raz przychodzili do nas ludzie, którzy opowiadali nam o tym, że siostra nie dostała swoich zdjęć, bo fotograf zadzwonił, że dysk się spalił lub mieli w aparacie jedną kartę pamięci, która pech chciał, przestała działać.


Czy wszystkie ważne kwestie związane z naszym ślubem są zapisane w umowie?
Terminy oddania prac, płatności, kwestie związane z publikacją zdjęć itp.


Co wtedy, gdy nie będziesz w stanie dotrzeć na nasz ślub?

Ważne, aby fotograf miał w zanadrzu godnych zastępców i w razie niefortunnego wypadku mógł wysłać zastępstwo, abyście nie zostali z tym sami. Dobrze, aby w umowie znajdował się taki podpunkt.


Sam przygotowujesz materiały końcowe, czy konsultujesz to z nami?
To kwestia bardzo indywidualna, wielu wykonawców oddaje Wam gotowy materiał, inni –  tak jak ja – zostawiają Wam wybór odbitek czy zdjęć do albumów, ponieważ uważam, że kiedy sami zadecydujecie o swoich namacalnych pamiątkach to będą dla Was bardziej sentymentalne.

Pamiętajcie jednak, że rozmowa z wykonawcą nie jest odhaczaniem ptaszków na liście, może być tak, że fotograf sam odpowie na Wasze pytania zanim je zadacie. Ważne, żeby było miło i abyście podjęli odpowiednią decyzję.